Sokolský Říp (28. října 2019)

Pro ty, kteří chtějí slyšet jen zásadní informaci, uvádím, že hvězdicový výstup na horu Říp dne 28. října 2019 ke stoprvému výročí vzniku Československa a uctění sokolů, jenž se na založení samostatného státu podíleli, se velmi povedl. Kdo se spokojí s tímto strohým konstatováním a nemá zájem o mé úvahy, a co k nim vedlo, nepotřebuje číst dál. Pro ostatní budu pokračovat.

Vraťme se o tři roky zpět. Někdy v létě roku 2016 přišel bratr Zdeněk Jíše, vedoucí našeho oddílu atletiky, s nápadem, udělat v den výročí vzniku republiky sokolský hvězdicový výstup na Říp. V tom roce že by byl minus první ročník, další rok nultý, aby na rok stého výročí vyšel ročník první. Popravdě jsme z toho nadšením nejásali, protože tradice sokolské turistiky zde není velká, ale chtěl udělat vše sám a že to určitě chytí spoustu turistů z našich řad. Tak jsme na to nakonec kývli a dali mu ve výboru zelenou. První rok přišlo asi dvacet účastníků, za rok stěží do deseti a loni jsme akci kvůli úplnému nezájmu raději zrušili. Vždyť taky bylo počasí, že by ven psa nevyhnal. Na to jsme se zařekli, že s organizováním turistiky v Roudnici končíme, a basta!

O to větší bylo naše překvapení, když po Novém roce přišel dopis z Komise turistiky Odboru všestrannosti České obce sokolské, ve kterém nám oznamují, že výstup na Říp 28.10.2019 byl zařazen do celostátního kalendáře akcí ČOS. Chtěli jsme se vzhledem ke shora řečenému z organizování vyvléct, ale už to nešlo. Tak jsme přislíbili udělat vše potřebné na Řípu a v okolí. Navštívit starosty Krabčic a Mnetěše k získání povolení k vjezdu dvou vozidel do aleje na úpatí a kontaktovat ředitele správy Lobkowiczkého majetku kvůli vjezdu až na vrchol. Jako problém se zdálo v týž den organizované První setkání sborů dobrovolných hasičů na úpatí Řípu. Ale hasiči jsou pohodáři a tak stačilo vysvětlení a pár slov s chlapci z Roudnice. Všichni vespolek jsme uznali, že bychom se tam mohli, jak sokolové, tak hasiči, vejít a vzájemně si nepřekážet. Příprava materiálů k našemu výstupu zůstala na Dušanovi Petrášovi z T.J. Duchcov, vedoucím Komise turistiky ČOS.

Udělali jsme, co jsme mohli a hle, lidi přišli. Hlásili se k nám u rotundy sokolové z Kraslic, z Milevska, ze Znojma, i spousta anonymních příchozích. Dokonce pořádná porce hasičů i věkem pokročilých se na vrch vyhrabala, někteří i poprvé v životě. A tak byla od samého rána úplná pohoda lidí dobře naladěných, zdatných; k tomu sluníčko a neobvyklé bezvětří. Obsluha chaty dopředu informovaná o předpokládaném sběhu lidí se šikovně starala o potřeby účastníků stran jídla a pití, takže nikdo neodešel žíznivý ani hladový. Všichni byli spokojeni, včetně pana kastelána v kapli svatých Vojtěcha a Jiřího, kterému se dveře netrhly. Další, kdo se nezastavil ani na chvíli, byla sokolská skupina u chaty, vydávající pamětní listy a razítka všem na vrchol vystupujícím. A že toho od 11 do 14 hodin neudělali málo, si představí každý, podle počtu vydaných listů. Bylo jich 547. Tolik štemplů se neposbíralo snad ani na dostavbu roudnického obchvatu.

A tak bychom si to přáli i příští rok, kdy se, doufáme, sejdeme na Řípu zase. Taková vskutku lidová slavnost k uctění všech, kteří se zasloužili o naši moderní českou historii, vám už během dne zvedne náladu, že už vám ji večer nezkazí nic, ani čerstvé zprávy z Vladislavského sálu.

Tomáš Petrák
starosta T.J. Sokol Roudnice n.L.

Program akce je v přiloženém souboru pdf.