Doškolení cvičitelů

V sobotu 10. prosince 2022 uspořádala Sokolská župa Podřipská pro cvičitele všestrannosti III. třídy mimořádný (a poslední) doškolovací seminář. Role hostitele se ujal Sokol Litoměřice se svou působivou sokolovnou. Z naší T. J. jsme se do Litoměřic jeli vzdělávat čtyři cvičitelé. Celkem se nás sešlo jedenáct. Není to mnoho, ale jak tvrdí klasik: Nemusí pršet, stačí, když kape.

Program zahájil župní starosta Svatopluk Vodochodský zasvěceným výkladem historie (místo očekávaného znalce sokolského hnutí Filipa Uzla) i současnosti Sokola. Podrobnosti k aktuálnímu vývoji ČOS doplnil župní náčelník Petr Jirků. Tolik bylo prozatím teorie a šli jsme do vychladlé tělocvičny. Doba je zlá, šetří se. Měli tam zimu jako v ruském filmu.

Cvičitelka Sokola Praha Královské Vinohrady Kateřina Matoušková, oceněná v anketě Sokol roku 2021, vyložila názorně základy anatomie a fyziologie lidského těla, předvedla správné provedení pohybů, cviků, mobilizace, rozcvičení a protažení. Jedním slovem: Bezvadné! Začaly nám tát rampouchy u nosu.

Výklad Katky Matouškové

Úspěšná autorka mnoha sletových skladeb a spoluautorka projektu Se Sokolem do života, Dana Uzlová, provedla seznámení cvičitelů s její sletovou skladbou pro děti, formou nácviku části skladby. Následovaly ukázky pohybových her a hudebně pohybová výchova. Nechtělo se nám hrát dětské hry, ale konečně jsme se zahřáli.

Hry Dany Uzlové

Cvičitel Pavel Hájek nám nabídl úvod do tai-chi. Toto pomalé cvičení s neobvyklou koordinací pohybů má původ v Číně a prý patří mezi bojová umění. Vychází z principů taoistické filozofie a jeho podstatou je splynutí s přírodou a snaha pochopit ji. Něco na tom je. Už jen nesmělé zkoušení této aktivity nás přinutilo ztišit se a koncentrovat myšlení na pohyb těla a dýchání. Cenná zkušenost, před obědem zvlášť.

Tai-chi Pavla Hájka

Po polední pauze přišla druhá teoretická část doškolení. Náčelník Petr Jirků zopakoval názvosloví poloh a pohybů paží a nohou, cvičební polohy, postoje, dopomoc cvičitele a záchranu při gymnastických disciplínách. Díky systematičnosti Dr. Miroslava Tyrše máme v češtině dodnes ucelené tělocvičné názvosloví, ačkoliv pro mnoho cvičenců i cvičitelů je noční můrou.

Posledním blokem semináře byla ukázka kolektivní hry lakros v podání jeho hráče Honzy. Sice neprozradil své příjmení, zato nám ochotně předvedl techniku chytání míčku, nácvik střelby na branku, postupy pro rozvoj herních dovedností. Domů jsme jeli zase o něco chytřejší. Díky doškolení jsme doškoleni na dalších pět let dobrovolné cvičitelské práce.

Pavel Kautský

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *