Lukostřelci na závodech

Už je to tu! Lukostřelecký oddíl Sokola Roudnice vyrazil v počtu větším než jedna osoba na první závod v 3D lukostřelbě! V sobotu 19. listopadu 2022 jej ve svém areálu pořádal Sokol Dobřichovice pod názvem Otevřené mistrovství Dolního Poberouní. Roudnici reprezentovala trojice Kája Dunajová, Petr Vápeník a Honza Špringl. Na to, že Kája i Petr střílí velice krátce, neskončili ve svých kategoriích poslední. Honza na tom byl bodově lépe než oni, ale to jen z toho důvodu, že se luku věnuje o trochu déle. Navíc neztratili ani jeden šíp, což je v případě 3D závodů leckdy úspěchem.

Závod nebyl součástí struktury oficiálních lukostřeleckých soutěží, i přesto se na něj sjeli výborní střelci, dokonce i šampioni úspěšní na mistrovstvích republiky a Evropy v různých lukostřeleckých odvětvích. Soutěžilo i vedení českého svazu 3D lukostřelby, které dodalo v rámci propagace gastrolukostřeleckého ideového proudu vynikající drškovou polévku. Celkem své šípy vypouštělo na 30 borkyň a borců, a to v kategoriích dřevěný a nedřevěný šíp, které byly dále strukturované podle věku či konzervativního úzu o pohlavích.

Pravidla se řídila principy „loveckého okruhu“ podle International Field Archery Association (IFAA). Z každé mety (bylo jich 28) mohl závodník vypustit šíp pouze jednou a získat 20, 16, 10, anebo 0 bodů. Navíc střelci přesnou vzdálenost od mety k terči nesmí znát, pouze ji odhadují instinktem a zkušeností. A k tomu jsou terče ve tvaru zvířat i různých rozměrů! Kdo to nikdy nezkusil, netuší, co vše musí lukostřelec zohlednit před úspěšným zásahem polyuretanového sviště anebo daňka.

Celý závodní den se nesl v přátelském duchu. Nechybělo vynikající občerstvení, teplé i studené nápoje a oheň plápolající pod širou oblohou, u kterého se po skončení závodu hrálo na kytaru, zpívalo, vyprávělo a smálo. A to i přes mrazivé počasí. Navíc strážce sokolských tradic určitě potěší, že po předání cen zaznělo mohutné „Nazdar! – Zdar! – Rozchod!“, a to i přesto, že mezi přítomnými byli členy Sokola pouze Dobřichovičáci a Roudničáci.

Děkujeme všem organizátorům za bezvadný den strávený v Dobřichovicích!!!

Ať to lítá!

Jan Špringl