Sázení stromů na stadionu

V rámci grantové výzvy Nadace TIPSPORT Zasaď strom za svůj klub jsme připravili projekt Obnova stromořadí na Tyršově stadionu. Projekt obstál před odbornou komisí složenou z krajinářů, odborníků na sázení stromů a zástupců nadace, která schválila v plném rozsahu žádost o nadační příspěvek.

created by dji camera

Stadion byl postaven v letech 1924 – 1926. Ochozy stadionu jsou tvořeny umělým náspem, oddělujícím sportoviště od uličního ruchu, a osázeny desítkami lip. Pravidelnost stromořadí byla narušena absencí deseti stromů zašlých v minulosti. Náhrada chybějících stromů nejpozději do 30. 11. 2022 byla cílem našeho projektu. Provedení jsme se rozhodli svěřit do rukou odborníků. Jak praví filmová klasika: „Na každú robotu nám treba špecialistov!“

Sázení předcházelo vyfrézování zbytků pařezů v místě výsadby a strojní hloubení jam pro nové lípy. Sami bychom pařezy okopávali ještě na jaře. Vlastní sázení se uskutečnilo 15. 11. 2022. Práce provedla firma Pavel Veselka. Zahradníci rozvezli mladé lípy na připravená místa, postupně je usadili i se zpevňujícím balem do výkopů, přihodili ke kořenům hrst výživových tablet, kořenový bal ručně obsypali původní zeminou smíchanou se substrátem a upěchovali. Pak speciálním tloukem zatloukli ke každému stromku tři kůly a spojili je příčkami do ochranné konstrukce s vazbou kmene. Kmínky lip pak opatřili nátěrem proti okusu, kdyby se nám náhodou na stadionu objevila hladová zvěř. Nakonec všechny stromky důkladně zalili. 21. 11. ještě provedli finální úpravu terénu u vysazených stromů mulčovací kůrou a další zálivku.

Děkujeme Nadaci Tipsport za podporu. Dobré dílo se podařilo. Dál už je to na naší péči a síle přírody. Budeme se snažit a doufat v to, že sto let od vysazení původního stromořadí na Tyršově stadionu v něm budou mladé lípy prospívat a připomínat kontinuitu Sokola, úctu k práci starých sokolů a přijetí jejich odkazu novými generacemi. Za nás o tom vypovídá hlavně společná práce, třeba každoroční hrabání listí spadaného ze stovky stromů v areálu Tyršova stadionu.

Pavel Kautský

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *