Olympijský běh 2023

Celorepublikový Olympijský běh k připomenutí založení Mezinárodního olympijského výboru roku 1894 v Paříži, pořádaný pod záštitou T-Mobile, se letos konal 21. června. Zapsalo se celkem 72 236 běžců, závod proběhl simultánně v 91 městech a obcích ČR. Startující svou účastí přispěli České olympijské nadaci 474 300 Kč. Ke startu v Roudnici pod mostem přes Labe se přihlásilo 69 závodníků. Z toho na trať 450 metrů 7 mladších dětí, na 800 metrů 24 starších dětí, na 5 kilometrů 26 běžců a na 10 kilometrů 12 běžců.

Těsně před startem dětského závodu nás vypláchl vydatný déšť. Než jsme stihli schovat připravené startovní listiny, všechny byly rozpité, nasáklé, a trhaly se asi jako vlhký toaletní papír, což nám mírně zkomplikovalo prezenci a vydávání balíčků. Děti vyběhly na trať plnou louží, takže se do jednoho vracely pocákané blátem jako z krosu. Dospělé pak na trati do Dobříně podél Labe a zpět čekala vlhká prádelna. Některé běžce jsme podezírali, že se cestou stihli smočit v Labi, jak z nich teklo.

Na dětské trati 450 metrů byli nejrychlejší Matěj Černý z chlapců a Klára Dlouhá z dívek. Na 800 metrech vyhráli Jakub Černosta a Amélie Svobodová. Na 5 kilometrech mužů zvítězil Tomáš Mikula. Mezi dospělými ženami se na 5 kilometrech opět blýskla teprve jedenáctiletá Štěpánka Skokanová ze Sokola Roudnice, která vyhrává jeden závod za druhým. (Jednu z cen, třetinku piva, jí zkonfiskoval tatínek a trenér v jedné osobě.) Na 10 kilometrech mužů proběhl cílovou páskou první Bohuslav Plachý, 10 kilometrů žen zaběhla nejrychleji Klára Havránková. Upřímný obdiv pořadatelů i soupeřů sklidila Natálie Lehmanová, která dala 5 kilometrů s protézou bérce. Klobouk dolů!

Vítězům gratulujeme, všem závodníkům děkujeme za účast. Místní organizaci běhu a nápor startujících jsme museli zvládnout bez hlavního pořadatele, našeho kamaráda Zdeňka Jíšeho, toho času v nemocnici, jemuž byl náš letošní běh v Roudnici věnován. Snad se nám to podařilo. Díky všem, kteří pomohli. Ať je pro něj naše podpora dostatečnou motivací k návratu. Tak Zdeňku, nazdar, TOB 2024 už jedině s Tebou!

Výsledky závodů v Roudnici

Pavel Kautský

Oficiální video T-Mobile Olympijského běhu 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *