Opravy, opravy, opravy…

dobový nákres neexistující sokolovny vedle kina

Naši předchůdci nám v Sokole kromě historického odkazu zanechali i nemovitosti, rovněž historické. Tento majetek se sám připomíná a říká si tu o údržbu, jinde o pořádnou opravu nebo rovnou o výměnu celého zařízení. Na obrázku je sokolovna, ale o té řeč není. K její stavbě nikdy nedošlo a zbylo jen několik původních plánků a obrázek architekta. S nastávajícím podzimem se nám sešlo vícero nutných oprav všeho možného, které nás na čas zaměstnaly víc, než bychom si přáli. Posuďte sami:

  1. Na nově zrekonstruovaných záchodcích se objevila závada v podobě vody prosakující ze zdiva. Váhali jsme, jestli jde o reklamační vadu po rekonstrukci nebo starší problém, jehož náklady by šly za námi. S majitelem firmy, která prováděla rekonstrukci, jsme domluvili kontrolu na místě a specifikaci závady. Na kontrolu zatím stále čekáme.
  2. Při čištění a kamerovém průzkumu neprůchodné kanalizace z klubu Sokol jsme odhalili její propadnutí na pozemku zimního stadionu, kam je kanalizace svedena. Současně jsme zjistili, že naše kanalizace ústí léta do městské kanalizace bez předchozího smluvního ošetření. Jako slušní sousedé dbalí svých povinností se napřed musíme domluvit na zpoplatněném užívání cizí věci. Naštěstí město právě potřebuje na našem pozemku udělat výkop pro elektrickou přípojku do sportovní haly. Využili jsme toho a vyjednáváme reciproční podmínky.
  3. Revizní technik plynových zařízení zjistil únik plynu v kuželně a plyn nám odstavil. Začali jsme hledat problém a řešit, jak ho odstranit. Sehnali jsme projektanta plynových zařízení, který byl ochoten přijet, prohlédnout terén i dokumentaci a navrhnout novou plynovou přípojku. Ve spleti sítí v zemi to nebude tak jednoduché, jak se to na začátku zdálo. Až bude projekt na papíře, čekají nás výkopové práce a pokládka plynového potrubí. Dřív si v kuželně nezatopíme.
  4. V sále kina a na jevišti začaly vypadávat pojistky na elektroinstalaci osvětlení. Našemu elektrikáři se nepodařilo odhalit příčinu. Objednali jsme odbornou firmu. Stálo nás to několik telefonátů a pár týdnů neodbytného připomínání se. Majitel firmy vyslyšel naše naléhání a poslal do kina své lidi. Ti po důkladném zkoušení závadu našli a odstranili. Spolu s tím ale odhalili další problém v elektrických obvodech kina. Není divu; ve sto let starém domě. Budeme pokračovat.
  5. Rozhoupali jsme se k opravě komínů a střechy na bytovém domě na Rvačově. I nájemníci si zaslouží kvalitní bydlení a na něm je třeba pracovat. Stavební firma provedla místní prohlídku a předložila nám nabídku s doporučením prací. Interně jsme si vyříkali rozsah prací, které objednáme. Na střeše Rvačova se začalo brousit, natírat, oplechovávat a omítat.
  6. Plánujeme rekonstrukci elektroinstalace v kině, ale to je běh na dlouhou trať. Zde se neobejdeme bez podrobné projektové dokumentace a větších dotačních peněz. Na obojím se pracuje.
  7. Rádi bychom v také dohledné době zateplili a opravili střechu na posilovně a střechu na záchodech v bráně borců. Doufejme, že zbude čas a finance.
  8. K tomu všemu nás v rámci národního projektu Zrychlujeme Česko čeká zavedení optického kabelu na stadion a do kina s rychlejším připojením k internetu.

Plány jsou to smělé, ačkoliv nová sokolovna to není. Všechno se řeší postupně po drobných krocích. Pokud stále kráčíme, znamená to, že nestojíme ani nesedíme se založenýma rukama. Jen s takovou přítomností můžeme bez výčitek vyhlížet nějakou budoucnost.

Pavel Kautský
jednatel T. J. Sokol Roudnice n.L.

2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *