8. říjen – Památný den sokolstva

Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí nacistické Akce Sokol v noci ze 7. na 8. října 1941, kdy gestapo zatklo na 1500 sokolských činovníků a Reinhard Heydrich podepsal úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské. Letošní akce Památného dne sokolstva se konaly na mnoha místech celé republiky, za účasti členů tělocvičných jednot, představitelů měst a obcí i veřejnosti, v průběhu celého víkendu 7.-8. 10. 2023.

My, členové roudnického Sokola, jsme se sešli v neděli večer v předsálí kina Sokol, abychom položili kytici u pamětní desky se jmény umučených a zavražděných bratří a sester. V komorním prostředí bez velkých proslovů a okázalosti se každý z nás pokusil v krátkém zamyšlení popsat význam a osobní chápání obětí boje za svobodu a demokracii z řad člensva. Společně jsme se sklonili před odvahou a nasazením životů i vědomím sounáležitosti v těžkých dobách pronásledování.

Kdo chtěl, přišel. Piety se spolu s námi zúčastnil také roudnický místostarosta, pan Richard Červený a za roudnickou televizi MIS pan Petr Vancl. Po uctění památky obětí jsme všichni společně poseděli v příjemné atmosféře v baru kina u drobného pohoštění a probrali vážná i zábavná témata naší současnosti.

Pavel Kautský

záznam televize MIS
4

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *