Podpora mladých lip na stadionu

Po úspěšně realizovaném projektu Obnova stromořadí na Tyršově stadionu, podpořeném Nadací TIPSPORT, přišla doplňková grantová výzva, zaměřená na péči o mladé stromy. Rozhodli jsme se navázat na předchozí spolupráci a pokračovat v podobném duchu. Abychom udrželi při životě novou výsadbu a přitom se zbavili zbytečné dřiny, podali jsme další projekt, nazvaný logicky Podpora stromořadí na Tyršově stadionu.

mladá lipka v konkurenci mezi starými stromy

Deseti čtyřletým Lipám srdčitým, zasazeným v listopadu 2022 do původního stromořadí na Tyršově stadionu z let 1924 a 1926, jsme chtěli i následně poskytovat odpovídající péči. Stromky zakořenily a obrostly. Po zimě se jim v naší režii dostalo tzv. výchovného řezu. Pravidelná zálivka dvakrát týdně, rozumějte donáška konví s vodou ke každému stromku, značně zatěžovala správce stadionu i nemnohé dobrovolníky. V tu chvíli se nabídla další možná nadační podpora. Podmínky nové výzvy umožňovaly také nákup technických prostředků pro podporu výsadby. Vsadili jsme na pořízení závlahových vaků a zahradní hadice na dvou navijácích s kolečky.

Od nápadu byl jen krůček k uskutečnění. Podaný projekt schválila odborná komise nadace. Stejně jako stromky, i nyní vaky a hadice dodala zahradnická firma Pavel Veselka. Dne 7. července 2023 přijeli zahradníci se složenými vaky v přepravce. Instalace deseti vaků byla hotová dřív, než by sokol stihl vzlétnout. Spočívala v oblečení kmínku do vaku a zapnutí zipu, úplně jako na bundě. Málem jsme ani nestihli fotit. Během instalace jsme se dozvěděli, jak s vaky zacházet a jak je plnit. Každý vak pojme až 75 litrů vody. Stačí přijít s hadicí a počkat, až se vak naplní. I to zabere nějaký čas, ale ve srovnání s taháním plných konví přes celý stadion je to brnkačka.

Pavel Kautský

Fotogalerie:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *