Sokolský výstup na Říp

Je mlžné ráno 28. října 2021, den vzniku samostatného československého státu. Mohli bychom si přispat, ale vstáváme a chystáme se na Říp. Rozhodli jsme se připojit v tento den k myšlence uctění významného státního svátku důstojnou akcí, jíž je turistický výstup na horu Říp, coby spolupořadatelé. Nosná idea je zcela zřejmá. Důstojné připomenutí zásadní historické události společných dějin našich národů.

Sešli jsme se na stadionu a nakládáme do auta několik nezbytností: Skládací stolek, židličky, sokolskou vlajku, pamětní listy a odznaky s motivem hory Říp. To vše autem vyvezeme až na vrchol naší památné hory. K vjezdu jsme si vybavili písemné povolení dvou obecních úřadů. Už jen samotná jízda na Říp jakýmkoliv vozidlem je nezapomenutelným zážitkem, a to jak směrem vzhůru, tak i dolů. Za méně příznivých podmínek může jít i o adrenalinový test vozidla i schopností řidiče. Když to však zvládal pan vikář s Fabií, zvládneme to s SUV se zimním obutím taky.

Nahoře na hoře vykládáme náklad, věšíme vlajku se znakem Sokola a vracíme se na úpatí pro stan a další předměty. Jakmile jsme zpět, rozkládáme a kotvíme stan. Trvá to jen několik minut. První lidé se zjevují v mlze a mizí v Boumově chatě. Nejsou to turisté; jde o personál bistra. Hned za nimi přijíždí vozem kaplan, aby otevřel návštěvníkům rotundu Svatého Jiří. Před desátou už se začínají trousit první turisté. Někteří si jdou najisto pro pamětní list s razítkem, odznak a turistickou vizitku. Jiní se zajímají, co se tu děje, přilákáni čeveným sokolským stanem. I oni si s radostí berou nabídnutou symbolickou odměnu za splněný výstup.

V poledne mizí mlha i oblačnost a mezi stromy se ukazuje slunce. Právě včas. U rotundy troubí trumpetista sokolskou znělku, která na prostranství přitáhne určitě přes sto lidí, jako kdyby všichni čekali ‚za rohem‘. Po ní pronáší krátký projev k výročí vzniku republiky bratr starosta a krátkou zdravici i zástupce turistiky z České obce sokolské. Následuje státní hymna v podání sólové trubky, jejíž tóny, doprovázené nesmělým zpěvem, se rozléhají po celém vrcholu. Hezká chvíle, zvlášť když si uvědomíme, kolik lidí nezůstalo sedět doma a vydalo se ven.

Ve čtrnáct hodin je rozdáno na pět stovek pamětních listů a odznaků. Je čas sbalit stan, uklidit a rozloučit se pro dnešek nejen s horou Říp, ale taky s bratry a sestrami. Svezeme materiál na úpatí, kde si vzájemně potřeseme pravicemi a vydáme se každý ke svým rodinám, abychom i s nimi prožili zbytek svátečního 28. října 2021.

Galerie: