Pokračování článku: Zrod stadionu a síla sokolského ducha
Závěrečný, čtvrtý díl našeho vyprávění o Sokolu Roudnice n. L. a jeho chloubě – Tyršově stadionu – je věnován dnešním dnům. V roce 1990 byl obnoven Sokol v našem městě. Významně se na této události podíleli například V. Polák, Ing. V. Mazák, J. Šalda, J. Malčík, V. Melichar, Ing. M. Zentner a další.

Uplynulo hodně vody v Labi od slavnostního otevření Tyršova stadionu. Stadion pamatuje opravdu mnoho. Mezi nejvýznamnější události patří sokolské závody, přebory, hromadná vystoupení, spartakiády, slety. Největší byl krajský slet v roce 2006. Ve slavnostním průvodu všech 1850 cvičenců kráčel na koni župní náčelník Petr Jirků, přivážející na stadion nový vyšívaný sokolský prapor. Odhalení obstaral Ing. S. Vodochodský a kmotra praporu B. Vavřenová.
V roce 2013 se uskutečnilo Setkání sokolů pod Řípem. Na něm předvedly stovky sokolů z celé naší vlasti sletové skladby z minulého Všesokolského sletu v Praze. Na stadionu se konalo také mnoho turnajů ve volejbalu a nohejbalu. Je to místo startů a doběhů závodů Říp – Roudnice, a též zábavných akcí pro děti i dospělé při nejrůznějších příležitostech. Za desítky obětavých organizátorů jmenujme například V. Válka, MUDr. Petráka či H. Michlovou.
Stadion je hojně využíván roudnickými základními i středními školami. Chodí sem také jiné sportovní oddíly a neformální skupiny sportovců na fotbal, volejbal, nohejbal, posilování, kondiční běhání a podobně. Léta zde funguje také dětské hřiště. Mezi dětským a multifunkčním hřištěm stojí rozměrná hala. Ta byla původně zkolaudována jako sklad spartakiádních lehátek, zásluhou především J. Rubeše. Díky právním sporům byla hala léta neschopná provozu a dodnes čeká na své zmrtvýchvstání.
Kino Sokol bylo postaveno po dokončení Tyršova stadionu a mělo vydělat peníze na stavbu sokolovny. Když už byly peníze nastřádány, přišel Hitler a vše sebralo. Nyní je kino pronajato městu a čeká na svou kulturní a kreativní činnost.
Dlouhá desetiletí měl stadion rozběžiště a běžecké dráhy po obvodu plochy pouze se škvárovým povrchem. Dnes si těžko kdo představí, jak se zvedal prach pod nohama běžících závodníků. Závody pak připomínaly spíše přebory uhelných skladů. I tak jsem se těšil, když jsem tu cvičil a běhal s vedoucími žáků J. Malčíkem a F. Růžičkou. Také později jsem sem často vodil své studenty z roudnického gymnázia. Někteří sem dnes opět chodí – jako učitelé tělocviku.
Tyršův stadion se po sametové revoluci vrátil do rukou Sokola. Součástí péče o stadion bylo i nahrazení škvárového povrchu dráhy něčím lepším. Zvítězil conipur, což je obdoba tartanu. Akce byla rozdělena na dvě etapy. V první etapě se v roce 2003 provedla drenáž a asfaltový povrch. Ve druhé etapě se v roce 2004 položil povrch z conipuru. Na vyřešení finančních a termínových problémů se významnou měrou podílel Ing. V. Vlk, který vzal na sebe plnou zodpovědnost, že budou peníze prostavěny v šibeničně krátkém termínu. Celková cena investic na nový povrch činila 9,5 milionu korun. Z toho bylo získáno 8 milionů na dotacích a 1,5 milionu přidal Sokol Roudnice n. L. Sokolové se vlastními silami a prostředky podílejí na údržbě a opravách celého areálu Tyršova stadionu, včetně provozu kuželny a dětského hřiště v západní části.
Hlavně ale cvičíme. Sokolští cvičenci a cvičenky pravidelně chodí v letním období na stadion. Za deště alespoň do klubovny – ani tam to není špatné. Na stadionu vedle kondičního cvičení a gymnastiky hrajeme nejčastěji nohejbal a volejbal. Také se připravujeme na sokolské akademie a slety. Připravujeme se na soutěže a hlavně cvičíme pro radost. Cvičíme nejen v Roudnici n. L., ale i v blízkém a vzdáleném okolí. Ženy jezdí například desítky let na dovolenou k moři. Zde si najdou vždy vhodný plácek a tam si s hudbou cvičí oblíbenou kondiční gymnastiku. Muži zůstávají doma – tedy v naší vlasti. O to bohatší však je jejich program. Na jaře vyrážejí do Lužických hor a Krkonoš, pak sjíždějí Ohři v okolí Žabovřesk, kde se večer koná v hostinci oblíbená hudební produkce. V létě se jezdívá na některou ze slavných vodáckých řek – Lužnici, Berounku, Ohři či Sázavu. Na podzim se sjíždí Vltava z Vyššího Brodu. Ne vždy se všem povede účast, ale když to zdraví dovolí, jedou spolu sokoli. Prostě pokračujeme v tradicích našich předků.
Mezi sokolské oddíly, které využívají náš stadion, patří oddíl všestrannosti mužů a dorostenců, který vedou T. Petrák a J. Růžička, dále oddíl rodičů a dětí pod vedením M. Dobiáše, volejbalový oddíl vedený N. Novákovou, lukostřelecký oddíl vedený J. Špringlem, atletika pro předškolní děti, kterou vede A. Pojezná, atletika pro žactvo pod vedením K. Humlové, sportovní gymnastika pro členstvo, kterou vedou náčelník V. Linhart a V. Melichar, sportovní gymnastika dívek pod vedením náčelnice L. Dobiášové, Z. Lískové, L. Košinárové a manželů Pillerových, a předškolní děti, o které se starají H. Pěnková a L. Samohrdová. Nesmíme také zapomenout na oddíl kuželek, který vedl po desítky let Z. Michl. V části upravené tribuny vznikla posilovna, kam chodí trénovat i oddíl mužů.
Celkem je nás sokolů v Roudnici n. L. přes tři sta. Všichni cvičíme pro radost, pro potěchu duše i těla. Při společném cvičení vidíme svět hned jinýma očima. Jsme rádi, že jsme vám mohli představit náš Tyršův stadion, a zveme vás všechny na oslavu 100. výročí otevření stadionu dne 28. června. Rádi vás přivítáme nejen na této oslavě, ale hlavně jako nové bratry a sestry v našich sokolských řadách.
Jiří Růžička