Virové prázdniny

Všichni napjatě sledujeme informace o šíření nového virového onemocnění s příznaky podobnými chřipce a s ním související zpřísňování vládních omezení. Všechna média nás jimi zahrnují už několik týdnů s nebývalou eskalací naléhavosti a pro drtivou většinu populace je to téma číslo jedna. Situaci neustále intenzivně řeší i státní orgány včetně těch nejvyšších.

Bezpečnostní rada státu dne 10.3.2020 rozhodla a Vláda ČR nařídila zrušení výuky na všech školách v ČR a zákaz sportovních, kulturních a společenských akcí s účastí nad sto osob, až do odvolání. O dva dny později vláda vyhlásila nouzový stav, nařídila uzavřít restaurace, posilovny, bazény, solária, sauny a zábavní centra; omezení byla zpřísněna na akce s účastí přesahující ve stejný čas třicet osob. Od 16.3. do 24.3.2020 platí omezení volného pohybu osob. Uzavřena mají zůstat veškerá sportoviště. Smíme chodit do práce, na nákup potravin a základních potřeb, k lékaři, a taky do přírody. Opatření bez uvedeného data ukončení budou v platnosti minimálně po dobu třiceti dnů. Jakkoliv lze spekulovat o účelnosti zavedených opatření, vláda udělala přesně to, co považovala za nejlepší v dané situaci pro ochranu zdraví občanů.

Mají-li mít nařízená opatření smysl a žádaný účinek na omezení šíření virů, měli bychom je striktné dodržovat, odpovídajícím způsobem je přenést do našich firem, spolků, komunit a rodin a nevytvářet rizikové situace, ani se jim zbytečně nevystavovat. Firmy, úřady, instituce, obchody i spolky mění režim provozu tak, aby byly schopny při minimálním kontaktu mezi lidmi plnit své závazky a úkoly. Také se držme osobních hygienických pravidel, nyní plošně šířených ministerstvem zdravotnictví, jako je používání roušek, důkladné mytí rukou nebo omezení kontaktu s nemocnými. Komu bude nařízena osobní karanténa, ať se chová zodpovědně a dodržuje ji s vědomím, že to dělá pro ostatní. Porušení pravidel neznamená jen ohrožení vlastního zdraví a vystavení se zbytečným sankcím, ale především ohrožení zdraví ostatních lidí. Kdo na sobě zpozoruje příznaky onemocnění, jako zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest svalů a únava, zůstane doma a spojí se telefonicky se svým praktickým lékařem nebo s lékařskou službou první pomoci.

Tělocvičná jednota ruší na dobu platnosti vládního nařízení veškerá pravidelná cvičení Sokola v tělocvičnách základní školy ve Školní ulici i aktivity v posilovně a kuželně na Tyršově stadionu. Žádám cvičitele o předání informací do svých oddílů. Uzavřeny do odvolání zůstávají také venkovní sportoviště Tyršova stadionu včetně hřišť i Oranžové hřiště.

Ruší se také akce jednoty plánované na příštích 30 dnů, tedy valná hromada 26.3.2020 v kině Sokol a Velikonoční běh do schodů 5.4.2020. Náhradní termíny budou oznámeny po odvolání nouzového stavu a zrušení přijatých omezení. Dále je k naší velké lítosti zrušen i letošní 60. ročník Přespolního běhu Říp – Roudnice, který se odkládá na příští rok, a Jarní turnaj volejbalový turnaj 4+2 ve sportovní hale Pod Lipou.

Nařízená opatření se týkají i kulturních akcí a pronájmů kina Sokol. Po dobu trvání zákazu hromadných akcí je zrušeno promítání filmů, jiné akce – zábavné pořady a divadla – budou přesunuty na nový termín. O aktuální situaci budeme informovat na facebooku kina.

Ačkoliv je nastalá situace pro nás všechny nová, není nutné propadat panice. Dočasně zavedená omezení občanských práv a svobod jsou preventivními opatřeními k zastavení či alespoň ke zpomalení šíření virové nákazy do té míry, aby se předešlo epidemiologickému nárazu na zdravotnictví a podařilo se počty nemocných rozložit na delší dobu, v níž půjde nákazu zvládnout. Virem obyčejné, plošně rozšířené a nijak neregulované chřipky se každoročně nakazí mnohem víc lidí a tu a tam na ni někdo i zemře. I to život přináší. Pokud vám i přes veškerá opatření onemocní tělo, zachovejte zdravý rozum a pozitivní myšlení. Všechno dobře dopadne. Naše děti se v této době naučí využívat internetu místo zábavy i ke vzdělávání, snášet jisté nepohodlí, plynoucí z omezujících opatření, a místo vyhledávání komerčních aktivit se snad nechají zlákat i k výletům do přírody. Jednou budou vzpomínat na virové prázdniny tak, jako my starší vzpomínáme na ty uhelné.

Pro všechny, kdo nechtějí doma jen zbůhdarma tloustnout, sestavil promovaný tělocvikář a trenér Adam Rybář skvělý tréninkový plán na udržení aktivity a fyzické kondice v domácích podmínkách a umožnil svou práci sdílet všem zájemcům. Plán je ke stažení v níže uvedenén odkazu.

jednatel T.J. Sokol Roudnice n.L.