Sokolský výstup na Říp – 160. výročí vzniku Sokola

Celý den

Hora Říp
Mnetěš 125, k. ú. Mnetěš

Srdečně zveme 1. května 2022 všechny sokoly i širokou veřejnost na společný výstup na horu Říp. Výlet je součástí oslav 160 let od založení spolku Tělocvičná jednota pražská, který později přijal název Sokol. V neděli 27. dubna 1862 se konala tradiční svatojiřská pouť na horu Říp, které se Sokol zúčastnil společně s dalšími poutníky a spolky.

Po 160 letech půjdeme opět po stopách prvního sokolského výletu. Těšit se můžete na pamětní odznaky, pohlednice, razítka, úkoly pro děti a dospělé, seskok paragánů se sokolskou vlajkou. Sraz bude pod Řípem v dopoledních hodinách. Více informace bude postupně zveřejněno na webu: https://sokol.eu/sokolsky-rip-vylet-po-160-letech

Co si touto akcí vlastně připomínáme? Sokolové se jako členové nově založeného spolku chtěli v roce 1862 zúčastnit svatojiřské poutě z obce Veltrusy na horu Říp. Protože se však v té době poutě stávaly více než náboženskými událostmi politickými manifestacemi proti rakouské monarchii, báli se Tyrš s Fügnerem k účasti svolit.

Pro velký zájem mezi členstvem se ale rozhodli pro kompromis: 73 sokolů včetně Tyrše a Fügnera se pouti zúčastní, ale jen jako soukromé osoby, aby je nikdo v případě kontroverzí nemohl přímo spojovat se spolkem. Sokolové ovšem podlehli kouzlu okamžiku a vyrazili v dosud nejednotných krojích.

Časopis Lumír uvádí, že se 27. dubna 1862 na hoře Říp sešlo přes třicet tisíc lidí. Skutečně došlo na útočné projevy proti císařství, nekázeň účastníků a většina sokolů se přes noc zdržela po hostincích okolo hory. Celkový průběh výletu přiměl Tyrše k sepsání Výletního řádu, který měl stanovit a upevnit podobu všech dalších spolkových výletů, pro které byla typická hlavně tuhá kázeň a dokonalá organizovanost.

I když první sokolský výlet nedopadl podle představ sokolských zakladatelů, i tak byl důležitým mezníkem v další činnosti Sokola a obzvláště výletů, díky kterým se sokolská myšlenka dostávla do všech koutů českých zemí.