135. výročí prvního fotbalu v Čechách

Historie

Fotbal je fascinující hra, jejíž kořeny sahají až do starověku před Krista. Variace míčových her se objevují napříč dějinami lidstva všech světadílů. Zmínky kopání do čehosi podobného míči jsou známy z Číny, z Japonska, od Aztéků z předkolumbovské Ameriky, z Řecka, od Římanů, australských domorodců i od Eskymáků z Grónska. Dnes je fotbal nejrozšířenějším kolektivním sportem na světě a za kolébku jeho moderní podoby je považována Anglie a Skotsko, kam ji přinesli římští legionáři při svých taženích Evropou.

Vyobrazení rituální míčové hry Aztéků – tlachtli

Ve středověku hrály prafotbal celé anglické vesnice s účastí až stovek hráčů. Při hře stačilo kopnout, hodit nebo přenést míč (prasečí měchýř naplněný pískem) k výchozímu bodu ve druhé vesnici. Kromě vítězství bylo nejčastějším výsledkem násilí a destrukce, nezřídka dokonce s obětmi na životech mezi hráči i mezi diváky. Škody na majetku londýnských obchodníků vedly k podání stížnosti ke králi Edwardu II., který v roce 1314 vydal dekret zakazující hraní fotbalu pod hrozbou vězení. Zakázané věci však chutnají nejlépe. A tak se fotbal na vesnicích provozoval dál.

Před 700 lety rozhodl anglický král, že hraní fotbalu je zločin.

Rozvoj nám známého fotbalu podpořilo jeho zavedení na soukromých středních školách v Anglii v 16. století a dále masivní rozšíření ve státních školách v 19. století. Díky tomu došlo v roce 1863 k jasné definici a sjednocení pravidel, která umožnila pořádání regulérních utkání. Fotbal se začal hrát výhradně nohama. V Anglii se na stáži s tímto fotbalem seznámil i tehdejší roudnický středoškolský profesor a učitel tělocviku Jan Sommer. Po návratu do Čech v roce 1886 se stal jeho propagátorem mezi svými studenty. A nebyl jediným, kdo z Anglie přišel s fotbalem. Obliba tohoto sportu rostla a fotbal se šířil mezi sportovní veřejností.

První fotbalová fotografie z českých zemí. Loučeňské zámecké mužstvo v roce 1893.
Zdroj: Josef Pondělík – Století fotbalu

Každý znalec české fotbalové historie a každý roudnický patriot by mohl vědět, že historicky první veřejné fotbalové utkání v Čechách, a vlastně i v celém Rakousku – Uhersku, sehrála mužstva Českého Athletic Clubu Roudnice a Sokola Roudnice. Stalo se tak pravděpodobně 29. září 1887, k čemuž se přiklonil Českomoravský fotbalový svaz při odhalení pamětní desky na ostrově v Roudnici nad Labem v roce 1997. Jiné zdroje datují první zápas na 15. srpna 1892.

Fotbalové hřiště s pamětní deskou prvního utkání v popředí na ostrově v Roudnici nad Labem.

Nesporné je, že utkání se hrálo na ostrově v Roudnici nad Labem údajně podle pravidel, přeložených z angličtiny klubovým kapitánem ČAC Maxmiliánem Švagrovským. Prokazatelný výsledek této hry v míč kopaný se nedochoval, leč existuje tvrzení, že vyhrál ČAC výsledkem 1:0. Ověření správného data konání a výsledku zápasu by muselo vzejít z nějakého dosud neobjeveného archivního záznamu.

Pamětní deska prvního utkání na ostrově v Roudnici nad Labem.

Oba spolky, jak Sokol Roudnice, tak ČAC Roudnice, prokázaly svou životaschopnost a fungují dodnes. A tak nástupci průkopníků fotbalu u nás na paměť té významné události českých sportovních dějin uspořádali výroční utkání mezi současnými i bývalými členy obou spolků, doplněnými místními sportovními osobnostmi. Byli jsme u toho.

Pavel Kautský

Současnost

Jako připomínku prvního fotbalového utkání v Čechách (29. září 1887) mezi Sokolem Roudnice a Českým Athletic Clubem (0:1) sehráli o 135 let později, přesněji v sobotu 1. října, členové těchto dvou roudnických spolků další zápas.

Sportovnímu odpoledni příliš nepřálo počasí, časté byly dešťové přeháňky a vítr. Z toho důvodu také nemohli parašutisté seskočit na střed hřiště, které bylo znovu na ostrově, nedaleko místa, kde od roku 2007 stojí pomník věnovaný této mimořádné události.

Jako první si to na náročném terénu, který nebývá pravidelně udržován a používán pro sportovní utkání, rozdaly fotbalové naděje z Bezděkova a Vědomic, které zápalem a radostí ze hry nakazily většinu z více než stovky přítomných. Pak už následoval duel dospělých výběrů, který se hrál na 2×30 minut. Od úvodu byli aktivnější Sokolové, kteří po gólech Hrstky, Vysokého a Červeného vedli už 3:0, ale před poločasem veslaři z ČAC snížili díky Melicharovi. A i když se ve druhé části snažili, přesto ještě dvakrát inkasovali, když rychlé výpady dvakrát přesně zakončil Brožík.

Poločasovou pauzu vyplnil křest dvou lodí, na kterých od této sezóny závodí nadějní veslaři ČAC. Skif Václav je pojmenován po Václavu Kozákovi (14. 4. 1937 – 15. 3. 2004), který v této discplíně vyhrál ME a dvakrát vybojoval účast na OH. Dvojskif Jaroslav pak odkazuje na Jaroslava Vavřenu (20. 12. 1927 – 22. 6. 1985) – roudnického veslaře, který největších úspěchů dosáhl v této disciplíně.            

Sokol – ČAC 5:1 (3:1). Branky: Brožík 2, Hrstka, Vysoký, Červený – Melichar.

Sokol Roudnice: Linhart (C – náčelník, gymnastika), Bartošová (gymnastika), Bartoš (gymnastika), Brodský (nohejbal), Broft (host – fotbal), Černý (nohejbal), Červený (host), Dobiáš (host – hokej), Dudek (host – hokej), Eichingerová (host – florbal), Hádek (host), Hrstka (nohejbal), Jampílek (host – tenis), Landsfeld (stolní tenis), Rážek (host – Sokol Budyně), Řezníček (host – místostarosta), Znamenáček (host – tenis), Tomáš (stolní tenis), Vysoký (starosta – gymnastika), Brožík (host).   

ČAC Roudnice: Bartoš, Lacko (C), Kuchta, Podrábský, Pišl, Král, Hanzlík, Kopecký, Melichar, Doucha, Čech, Pech, Bradáč, M. Suchý, F. Suchý, Zejda, Lacková, Nováková, Králová, Kunrt.

Ladislav Pokorný