Běh Od Hasy k Hase – 41. ročník

Silvestrovský závod se sice koná poslední den v roce, ale připravuje se dlouho dopředu, aby všechno klapalo jako v dobře namazaném stroji. Ladí se propozice, zveřejnění informací, chystá se registrace závodníků na webu, domlouvají se lidi na trať i časomíru, shání se ceny, rozdělují se úkoly. Pořádat takový podnik s 40letou tradicí není jen tak nějaká legrace. 41. ročník ohrozil zásah vyšší moci: Velká voda.

Během týdne před Silvestrem 2023 jsme s rostoucím napětím sledovali stoupající hladinu rozvodněného Labe. Řekou se valila voda z tání sněhu na horách a vytrvalého deště v celém povodí. Horečně jsme řešili takřka hamletovskou otázku: Běžet, či neběžet? Pro případ, že by trať nebyla schůdná, jsme vymysleli i možné náhradní řešení. Startovat opačně; doběhnout do Židovic vrchem, tam se otočit a běžet zpět. Ovšem, že by to nebyla regulérní trať, na jakou jsou závodníci zvyklí, ale v podmínkách několikaleté vody, lepší než nic. Nejeden z nás se pokoušel zjistit stav na trati závodu. Voda včas opadla, ale nejnižší místo, úsek cesty před obrátkou v Židovicích pod viaduktem, byl po ústupu vody pokryt mazlavým říčním bahnem.

V sobotu 30. prosince dva sokolové s hrably přiložili ruce k dílu a bláto uklidili. Díky nim bylo možno vyběhnout na zavedenou trasu. Pozůstatky vody na nábřeží v Roudnici odstraňovali 29. a 30. prosince místní dohrovolní hasiči s jejich technikou.

V den D, na Silvestra ráno, jsme se tedy mohli bez obav sejít jako obvykle, v budově Povodí Labe u plavební komory. V těchto prostorách máme díky vstřícnosti Povodí Labe zázemí běhu pro organizátory i běžce. Za námi přišlo 122 předem registrovaných i neregistrovaných běžců. Prezenci na třech počítačích jsme zvládli v předpokládaném čase. Vlastní start závodu byl opožděn o 10 minut jen díky tomu, že ráno jsme zapomněli přivézt ze stadionu startovní rohož k časomíře. Náprava této chyby trvala právě těch 10 minut. Naneštěstí to však nebyla ani jediná, ani největší chyba. Ta zásadní měla ještě přijít.

V 10:10 tedy bylo odstartováno. Početné pole závodníků vyběhlo na trať, aby se utkali se soupeři i sami se sebou. Nejrychleji trasu v délce 5200 metrů zaběhl Jan Moraveček s časem 17:26. Z žen byla v cíli první Alexandra Loškoski s časem 20:55. Časově někde mezi prvním mužem a první ženou v cíli jsme začali tušit horší problém, než byl opožděný start. Naše nová elektronická časomíra neběžela. Nezaznamenala žádný čas ani čipy některých běžců. Jedinou záchranou byly simultánní stopky a cílová listina. Bez této jistoty bychom si nikdy žádný závod netroufli odstartovat. Umístění závodníků na bedně jsme vyhlásili bez časů. Celkové pořadí s časy jsme byli nuceni rekonstruovat podle cílového videa. Pár nepřesností tam přes veškerou snahu bude.

Všem závodníkům se omlouváme za pochybení časomíry. Slibujeme, že se nebude opakovat. Opravdu nás mrzí, pokud to někomu zkazilo dojmy ze závodu s tak pěknou atmosférou konce roku.

Pavel Kautský

Výsledky zde

Fotogalerie: Sokol Roudnice

4 thoughts on “Běh Od Hasy k Hase – 41. ročník

1. Jiří Nádvorník Reply

Prosím o výměnu kategorie- Jiří Nádvorník je ročník 1956 ( kategorie 60 – 69 let ) , původně psáno kategorie 50 – 59 let. Zřejmě došlo k záměně kategorie s p. Miroslavem Kotrbou, který doběhl o dvě místa předtím a má psanou kategorii 60 – 69 let ( po pravdě kategorie 50 – 59 let ). Děkuji velice. Jiří Nádvorník