Bradla na stadionu

V pondělí 17.5.2021 jsme od bratrů z T. J. Sokol Plzeň – Petřín, kteří pomohli s nakládkou, přivezli do Roudnice krásná prvorepubliková dorostenecká bradla. Přijela vypůjčenou dodávkou, kouzlem nechtěného přesně odpovídající jejich rozměrům. Litinové stojny s přesností na centimetr prošly mezi blatníky na ložnou plochu.

Pořízením bradel (celkovým nákladem 10 000,-Kč) jsme rozšířili naše možnosti venkovní nářaďové gymnastiky. Hned druhý den se na nich zkusmo cvičilo před sokolským klubem u zimního stadionu. Je snad už naší místní tradicí, že cvičení na mužských bradlech se nevyhýbají ani ženy a děti.

Provizorní umístění

Vyhlašujeme finanční sbírku na tato bradla. Zájemci o cvičení a příznivci sportovní gymnastiky mohou podpořit jejich pořízení darováním libovolné částky bankovním převodem na hlavní účet T. J. Sokol Roudnice – 30130471/0100, s textem zprávy pro příjemce: Dar – gymnastika. Dárce individuálně odměníme lekcí cvičby na nářadí, lezby na umělé lezecké stěně nebo tužby v chladných labských vodách.

Ač jsou bradla zachovalá, je třeba je zrenovovat a ochránit před povětrností. Tak jsme nelenili a dali se do práce. Nechali jsme si poradit u profesionálů a se smirkem, štětci a ředidlem zakoupili dvousložkovou polyuretanovou barvu odstínu himmelblau, který jsme okamžitě nahradili mnohem přiléhavějším alternativním českým názvem gymnastická modř. Po vydařené cvičbě na obou hrazdách jsme provedli očištění a první nátěr kovových částí bradel onou gymnastickou modří. Dle trvanlivých modrých skvrn na rukou gymnastů – natěračů lze soudit, že barva bude držet jako helvétská víra.

… jako nová. Zbývá ošetřit žerdě…

Už nám taky někdo stihl odnést dva aretační šrouby. Asi je potřeboval víc než my a vzít je z našich bradel mu přišlo jako dobrý nápad. Naproti tomu nám to jako dobrý nápad nepřipadá, protože je budeme muset nějak nahradit a s tím je dost práce. Našeho guru Václava jsme se po zkušenosti s kruhy šli ptát jako prvního, jestli v tom zase nemá prsty. Tentokrát o tom nic nevěděl. Kdyby náhodou některá maminka po návštěvě oranžového hřiště objevila v kapse svého dítka nebo v jeho sbírce suvenýrů kovové kolečko velikosti knoflíku hlasitosti ze starého rádia, se zbytky modré barvy a šroubem uprostřed, ať ho prosím předá komukoliv ze sokolů na stadionu. Budeme rádi.

V konstrukci kruhů se nám mezitím, po asi deseti letech používání, přetrhlo kotevní lanko, díky němuž kostrukce stála ve vzpřímené poloze. Kruhy jsou z toho důvodu do odstranění závady opět mimo provoz, bez možnosti spuštění ke cvičení.

Kruhová apokalypsa

Horká novinka: Aretační šrouby jsou na světě! Našly se po pár dnech ve vysoké trávě při sekání. Nálezci náleží pochvala starosty před nastoupeným oddílem gymnastiky mužů. Jedinou jejich vadou je absence nové gymnastické modři. Mezitím jsme stihli svépomocí opatřit náhradní kličky, které zase můžeme někam založit, abychom zapomněli kam, a v případě další potřeby je mohli hledat.

Je 15.6.2021. Bradla po dvou nátěrech jsou konečně instalována na svém místě, v gymnastickém sektoru mezi hrazdami. Dokonce i kruhy jsou už zcela funkční. Přesto je stále co zlepšovat. Přibývá nám cvičenců i trenérů gymnastiky a tak se cvičí jako o život, současně na více nářadích, jako za starých časů. Díky patří každému, kdo pomohl prací, a také dárcům, převážně z vlastních řad, ale i z vnímavého okolí, kteří přispěli finančním darem. Nabídka zážitkové odměny z vyhlášené sbírky trvá.

Za gymnastiku – muži