Ötzi Cup 2024

Když byly v roce 1991 na jednom z alpských ledovců objeveny mrazem mumifikované ostatky pravěkého muže, jenž posléze získal jméno Ötzi, byl u něj také nalezen luk. Tato zbraň však nebyla jediným pojítkem mezi ním a účastníky druhého přeboru v terénní terčové lukostřelbě, pořádaném lukostřeleckým oddílem Sokola Roudnice nad Labem. Byl jím též extrémní mráz, kterému byl vystaven jak Ötzi, tak i oni.

V termínu konání závodu, 21. ledna 2024, dosahovaly ranní teploty -15 stupňů Celsia. A ačkoliv se následně oteplilo, přesto se rtuť teploměru pohybovala celý den hodně pod nulou. Extrémně nízké teploty však část účastníků a jejich doprovodu neodradily od strávení večera před závodem při kytarách v traperském stanu po vzoru kanadských lovců a přenocování na místě závodu venku nebo v automobilech. Romantiku umocňovala několikacentimetrová sněhová pokrývka, tvrdě křupající při každém kroku, a přes den povětšinou slunečná, a v noci hvězdná obloha dosvěcovaná lucernou měsíce.

Na trati se sešlo celkem 23 závodnic a závodníků, kteří soutěžili ve třech základních kategoriích: muži (15), ženy (šest) a děti (dvě). Z hlediska vybavení a stylu střelby na závod přijeli borkyně a borci střílející BB (holý luk), BHR (lovecký luk), HB (historický luk) a TR (tradiční reflexní luk).

Trať přeboru byla dlouhá přibližně 1,5 km a bylo na ní rozmístěno 10 terčů (o průměru 40 cm) se šesti zónami. Jedním výstřelem mohl lučištník získat od nula do šesti bodů podle pravidel terénní terčové lukostřelby předepsanými mezinárodní federací World Archery. Závod byl dvoukolový s přestávkou na opečení špekáčků a účastníci prošli vytyčenou stezku ve tříčlenných až čtyřčlenných skupinách dvakrát, aby každý z nich vypustil celkem 60 šípů. Střílelo se na vzdálenosti 14 až 35 metrů pod různými úhly.

Souhrn pravidel přeboru sice nebyl do poslední litery shodný s regulemi oficiálních závodů, na druhou stranu byl právě tímto jedinečný. Nicméně jednalo se spíše o příslovečnou z nouze ctnost, neboť materiální možnosti roudnického oddílu jsou zatím omezené.

Nejúspěšnější v jednotlivých kategoriích byli oceněni ručně malovanými medailemi (jejich autorkou byla členka roudnického oddílu) a regionálními produkty z Roudnicka a Litoměřicka. Většina závodnic a závodníků (17) byla z klubů sídlících mimo tyto oblasti, podle abecedy z LK Sokol Dobřichovice (1. místo v kategorii muži, 1. místo v kategorii ženy, 1. a 2. místo v kategorii děti), Kentaur Pardubice (2. místo v kategorii muži), Pražské větve, LK Ostrostřelci Skalany (2. a 3. místo v kategorii ženy), 3D Archery Ravens Ústí nad Labem a LK Žebrák (3. místo v kategorii muži). A jedna klubově nezařazená lučištnice dokonce dorazila až od Telče!

Těchto skutečností si náš oddíl velice považuje, stejně jako účasti mnoha přítomných, kteří mají v kruzích české lukostřelby důležité místo, ať svými soutěžními výsledky, organizačními vklady, trenérskou činností, provozováním jednoho z mála veřejně přístupných 3D parkurů v ČR anebo svým pozitivním naladěním ovlivňujícím okolí. Na přeboru nebyl nikdo, kdo by se do těchto škatulek nevešel.

Pravděpodobně v důsledku extrémních podmínek, jiné vysvětlení neexistuje, neboť vedoucí roudnického oddílu přece nemůže být úplně blbý…, došlo ve dvou případech k chybnému vyhodnocení výsledků závodu. První lapsus byl napraven na místě opakováním části ceremoniálu, jak bylo správně vyžadováno. Druhý byl odhalen až o několik dní později při sestavování výsledkové listiny a dodatečné předání medaile s věcným darem proběhne při první možné příležitosti. Dotčeným, ať chybně oceněným, či neoceněným, se ještě i touto formou omlouváme. Tato skutečnost se stává maximálně jednou za deset let…, tedy podle MUDr. Chocholouška.

I přes tato dvě pochybení však můžeme konstatovat, že se letošní přebor vydařil, a to díky výborné náladě všech účastnic a účastníků. A neméně i šestičlennému realizačnímu týmu LO Sokola Roudnice, který odvedl kus dobré práce.

A kde se přebor vlastně konal? Na nádherném a opuštěném místě, o kterém z tohoto důvodu pomlčme, aby to tak zůstalo co nejdéle. Poněvadž „jedenkrát dávno šel pustinou muž a na pravým místě tam vykácel buš….“. A jak to pokračovalo dál, to víme všichni. Ötzi by se asi divil.

Letošnímu Ötzi Cupu retrospektivní zdar!
Nazdar!!
A šípům svist!!!

Jan Špringl

Video: Martin Dohnal


Fotogalerie: LO Sokol Roudnice

4 thoughts on “Ötzi Cup 2024

 1. admin Post authorReply

  Nazdar Jirko, Pavle, Dobro, Klacku, děkujeme za hřejivá a povzbudivá slova, legia patria nostra :⁠-⁠).
  Honza

 2. Jiří Pavlíček Reply

  Díky vám přátelé Sokolové za vaši snahu o propagaci lukostřelby v kraji praotce Čecha! Setkat se s vámi všemi bylo fajn a nakonec nevadil ani ten mráz. Jak jsme zavzpomínali, na jednom zimním závodě u 3D Archery Ravens jsme měli mráz ještě o něco větší. Mít hodně nastřílených bodů je fajn ale pro mě je důležíté i mít kolem sebe pohodové lidi se kterými se během závodu zasmějeme a přátelsky pohovoříme. Takže jsem si závod užil! Ještě jednou díky a lukostřelbě zdar.
  Jirka z Vrbice u Roudnice.

 3. Pavel Cimpl Reply

  Díky pořadatelům a kamarádům lukostřelcům ze Sokola Roudnice!! Taky se mi líbilo dokumentační video.
  👍

 4. Dobromila Obročníková Reply

  To je krásné shrnutí! Děkujeme, že jsme mohli být součástí a užít si to s vámi. Snad to vyjde příště i s večerním zpíváním. Máme vás rádi a fandíme vašemu klubu.
  Dobra a Klacek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *