Památný 8. říjen v kině Sokol

Také letos, v sobotu 8. října 2022, v roce 160. výročí založení Sokola a 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jsme uctili památku 37 bratří a sester z naší jednoty, padlých nebo umučených v letech 1939 až 1945. Těch 37 jmen a 37 lidských osudů je hodno uchování nejen na pamětní desce ve foyer kina Sokol, ale i v naší paměti. Protože kdo nectí své mrtvé, nemůže navázat na vlastní historii.

Na pamětní desce stojí tato jména:

MUDr. Antonín Blažka
Jaroslav Študent
Rudolf Věříš
Josef Zicha

Sešli jsme se v komorní sestavě v předsálí kina, abychom položili kytici k pamětní desce, společně setrvali v symbolické minutě ticha a v duchu si připoměli i ostatní sokoly padlé během 1. světové války v řadách československých legií, oběti protinacistického odboje, stejně jako ty z 3. protikomunistického odboje. Na místě zazněla až neuvěřitelně nadčasová slova, před smrtí vyřčená představitelem domácího odboje, sokolským činovníkem, gymnastou, československým olympionikem Františkem Pecháčkem, umučeným v roce 1944 nacisty v mauthausenském lágru:

Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“

František Pecháček