Volejbal O Štít 17. listopadu – 50. ročník

Otevřený turnaj v šestkovém volejbale se hrál v sobotu 18. listopadu 2023 ve sportovní hale Pod Lipou. Výjimečná na tomto turnaji je jeho padesátiletá existence. Na těžko uvěřitelném 50. ročníku, stejně jako na všech předešlých, se výsadní měrou zasloužil roudnický volejbalový nestor Vojta Válek. Bez Vojty by turnaj ani nevznikl, ani by nepřežil tolik let.

Počátek turnaje je datován rokem 1972, kdy se z dorostenecké ligy děvčat rekrutovala středoškolská družstva, soupeřící o postup na krajský turnaj středních škol a reprezentaci okresu Litoměřice. Protože volejbalistky rostly, zrály, a ubývalo jich, ale stále chtěly měřit síly, začal se po roce 1989 hrát jako otevřený turnaj smíšených družstev. Posledních asi dvacet let je pořádán pod záštitou roudnických sokolů.

Na letošní turnaj přijelo hrát, snad díky důsledné propagaci, sedm kvalitních družstev. Pro pořadatele je to ideální počet do hry každý s každým na třech hřištích, zato hráči z tohoto uspořádání nejásají nadšením. Šest družstev hraje a sedmé píská. Nikdo se nezastaví, není mnoho času vydechnout a občerstvit se.

Družstva nastoupila se známými tvářemi i vyloženými stálicemi volejbalu, doplněná o mladé posily a naděje míčových sportů. Přes objektivní vytíženost se našel i prostor k rozvíjení kamarádských vztahů mezi hráči v baru. Atmosféru krásného sportovního dne v hale dotvořila alespoň skromná účast diváků na tribuně.

Vojta Válek pojal jubilejní 50. ročník jako svou derniéru v tomto sportovním podniku. Od hráčů i ostatních pořadatelů na závěr turnaje převzal jako poděkování symbolický míč s podpisy všech zúčastněných. Už dávno je v paměti několika generací sportovců zapsán jako legenda volejbalové historie. Při vyhlášení padla zásadní věta: Bez Vojty by nebylo volejbalu v Roudnici. Vojto, děkujeme!

Věříme, že turnaj tím nekončí a bude pokračovat i v následujících letech. Vyzýváme aktivní účastníky ke spolupořádání turnaje O Štít 17. listopadu v jeho dalším ročníku. Kdo chce hrát, bude vítán.

Výsledky:

1. To Dáme – 18 bodů – 12:0 na sety